TARİHÇEMİZ

Amcalarım İskender ve Niyazi MANAV’ın lokanta ve kebapçılık sektörüne ilk adımları attıkları 1965 senesinden bugüne ailemizin iki kuşaktır çeşitli fertleri bu sektörde halen sizlere hizmet vermeye devam ediyor.

Bugün halam Alime MANAV İstanbul’un çeşitli semtlerinde NİYAZİBEY şubelerinin işletmeciliğini sürdürmektedir.
Bende amcalarımın yanında yetişen abim Nihat MANAV’ın yanında mesleği öğrendim. İlerleyen yıllarda bu meslekte yarım asırlık tecrübesi ve bilgi birikimi ile benim için ulu bir çınar olan amcam Niyazi MANAV’dan mesleğimizin tüm inceliklerini ve mesleğe kazandırdığı tüm yenilikleri öğrendim.

İkinci (2.) kuşak olarak bizlere devredilen bu bayrağı taşımanın mutluluğunu yaşıyoruz. Hedefimiz büyüklerimizi yaptığı gibi lokantacılık ve kebapçılık sektörüne birçok ilkleri ve tatları kazandırmak ve bu bayrağı sonraki nesillere taşımaktır.
1994 senesinden beri kardeşim Mustafa MANAV ile birlikte memleketimiz olan Sivas’ta gerçek manada İskender kebabını sizlere sunmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz.

Meslekte ilk edindiğimiz kalite temizlik ve dürüstlükten asla taviz vermeden kaliteli ürünleri temiz bir şekilde dürüst olarak sizlere sunmaktayız.

Halen SEBATİBEY RESTORAN&CAFE olarak devam ettirdiğimiz işletmemizde büyüklerimizden öğrendiğimiz tecrübe bilgi birikim ile Sivas’ta sizlere hizmet etmeye devam ediyoruz.

Saygılarımla

Sebati MANAV

Sektörel Haber Merkezi ile Söyleşimiz